Dlaczego potrzebuję specjalistycznej pomocy?
W diagnozowaniu uzależnienia od seksu istnieją dwa główne niebezpieczeństwa. Jedno polega na lekceważeniu objawów, z którymi ktoś się boryka.
Lekceważenie objawów może się uwidaczniać w przekonaniach typu „wszyscy mężczyźni tak mają”, „widocznie masz większe potrzeby od innych”, „potrzebujesz się wyszaleć”, albo w szukaniu problemu u partnera lub w relacji seksualnej z partnerem („widocznie cię nie zaspokaja”). Zbywanie osoby szukającej pomocy w związku ze swoimi kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi może być związane z brakiem wystarczającej wiedzy na temat uzależnienia od zachowań seksualnych.
Inne niebezpieczeństwo to diagnozowanie uzależnienia od seksu tam, gdzie go nie ma. Kompulsywne zachowania seksualne mogą być związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych (i ustawać po odstawieniu substancji), z chorobą afektywno-dwubiegunową, z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi itp. Niezmiernie ważna jest więc rzetelna diagnoza specjalisty, który ustali, co jest istotą problemu i czy mamy do czynienia z uzależnieniem od seksu, czy z innym zaburzeniem.
Co jest ważne, kiedy zwracam się po pomoc?
- czy ma wiedzę nie tylko z obszaru seksuologicznego ale też z obszaru uzależnienia
- czy zna specyfikę uzależnienia od seksu
- czy ma doświadcznie w pracy z osobami uzależnionymi od zachowań seksualnych
- czy jest gotów pokierować mnie do specjalisty, jeśli nie czuje się wystarczająco kompetentny
- czy umie naprawdę słuchać
- czy mnie naprawdę rozumie
- czy czuję się przy nim bezpiecznie
- czy nie mam wrażenia, że ze mną flirtuje, albo pozwala się uwodzić
- czy jasno i przejżyście przedstawia swoje kompetencje i przygotowanie zawodowe
- czy odpowiada jasno i chętnie, zapytany o kwalifikacje zawodowe, własną superwizję lub terapię
- czy czujesz, że cię szanuje
- czy jest otwarty i bezpośredni
- czy wzbudza twoje zaufanie
- czy nie narzuca ci własnego światopoglądu
- czy nie proponuje ci kontaktów biznesowych, towarzyskich lub erotycznych
Kiedy wybierasz się po pomoc, kieruj się zdrowym rozsądkiem – zdobądź konkretne informacje o kwalifikacjach danej osoby, a także kieruj sie intuicją i ufaj sobie.
Pierwszymi badaniami i terapią seksoholizmu zajeli się terapeuci z USA. Pionierem terapii seksoholizmu na świecie jest Patric Carnes. Wiodącym w Europie ośrodkiem terapii seksoholizmu jest Brytyjskie Towarzystwo Leczenia Uzależnienia od Seksu i Kompulsji Seksulanych ATSAC założ
Rekomend